بلاگ

ضد یخ بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

ضد یخ بتن یکی از افزودنی های بسیار مهم در مصالح ساختمانی می باشد که با اضافه کردن این مواد به انواع مختلف بتن می توان مانع از یخ زدگی بتن در دماهای پایین شده و مقاومت بتن را افزایش می دهد. از انواع مختلف ضد یخ های بتنی می توان به نوع پودری و مایع آن اشاره کرد که هر کدام دارای ویژگی های مختلفی می باشند.

ضد یخ بتن چیست؟

از مهم ترین سوالاتی می باشد که امروزه توسط بسیاری از پیمانکاران و افراد تازه کار در حوزه ساخت و ساز پرسیده می شود. برای پاسخ دادن به این سوال از شما دعوت می کنیم که ما را تا آخر این مقاله همراه کنید. ضد یخ بتن یک افزودنی پودری یا مایع شکل می باشد که از آن به منظور حفاظت از بتن در برابر یخ زدگی استفاده می شود. در حال حاضر استفاده از این مواد بسیار بیشتر شده است به خصوص در فصل های زمستان که می خواهند عملیات بتن ریزی را در دماهای پایین تر انجام دهند، استفاده می شود. مقدار و درصد استفاده از این محصول در بتن مورد نظرتان بسیار مهم و حساس می باشد که بایستی طبق جدول ارائه شده توسط کارشناسان صورت بگیرد. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد کاربرد این محصول، انواع ضد یخ بتن و نکات مورد توجه در هنگام استفاده از آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

کاربرد ضد یخ بتن:

از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای استفاده از ضد یخ بتن می توان به افزایش دمای بتن و فرایند هیدراتاسیون آن اشاره کرد که سبب مقاومت بالایی در بتن خواهد شد. توجه داشته باشید که این عامل بر کاهش دمای انجماد آب موجود در بتن نیز تاثیر گذار خواهد بود و سبب می شود که بتن تحت دماهای بسیار پایین نیز یخ نزند و مقاومت خود را حفظ کند. پیمانکاران بعد از انجام فرایند بتن کاری روی آن را به عایقی از جمله پشم شیشه کاملا پوشش داده تا دما و انرژی موجود در آن اتلاف نشود. در نظر داشته باشید که استفاده از ضد یخ بتن در مرحله پایانی تولید بتن مورد استفاده واقع می شود که در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است ضد یخ خاصیت واقعی خود را نتواند بروز دهد.

انواع ضد یخ بتن:

امروزه با توجه به اهمیت و استفاده بسیار فراوان از ضد یخ های بتن، بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی به دنبال طراحی و تولید بهترین نوع این محصول هستند تا از این طریق بتوانند برند خود را جهانی کرده و با کیفیت ترین و مرغوب ترین محصولات را به بازار عرضه کنند. از مهم ترین انواع ضد یخ بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ضد یخ مایع: در تولید ضد یخ های بتن مایع نیز از کلسیم و نیترات های سدیم استفاده می شود که باعث افزایش گرمازایی فرایند هیدراتاسیون شده و به شدت دمای انجماد را بتن را کاهش می دهد. از مهم ترین مزیت های استفاده از این محصول می توان به سازگاری آن با انواع بسیار مختلف بتن اشاره کرد و حتی می توان از این نوع ضد یخ در بتن های مسلح نیز استفاده نمود.

– ضد یخ پودری: در تولید این نوع از ضد یخ ها از موادی مانند کلسیم کلراید و نمک های معدنی استفاده می شود که این نوع ضد یخ باعث افزایش گرمازایی در بتن شده و سبب کاهش دمای یخ زدگی نیز خواهد شد. توجه داشته باشید که استفاده از این نوع ضد یخ برای بتن های مسلح مجاز نمی باشد چرا که دارای یون کلراید بوده و مهندسین استفاده از آن را در این گونه بتن ها توصیه نمی کنند.

بازگشت به لیست

1 نظر در “ضد یخ بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

  1. altyazili izle گفت:

    Excellent post! We are linking to this great post on our site. Keep up the great writing. Adaline Lockwood Critchfield

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *